Plynárenství 3.0 - revoluce v přenosu plynu
Nord Stream 2, South Stream, terminály na zkapalněný plyn … zapomeňte, vše bude jinak. Zatímco technologičtí leadři na západ od našich hranic investují nemalé prostředky do výzkumu bezdrátového přenosu elektrické energie, ruští vědci přišli s bezplynovodním transportem plynu.
Nord Stream 2, South Stream, terminály na zkapalněný plyn … zapomeňte, vše bude jinak. Ruští vědci způsobili svým nejnovějším objevem paniku v řadách producentů plynovodních trub. Vědcům z MIT (Мичуринский Институт Технологический, pozn. překl. Mičurinův technologický institut) v Jakutsku se podařil průlomový objev, kterým opět překvapili širokou vědeckou obec. Zatímco technologičtí leadři na západ od našich hranic investují nemalé prostředky do výzkumu bezdrátového přenosu elektrické energie, ruští vědci přišli s bezplynovodním transportem plynu. Jedná se vskutku o jedinečný objev, který by měl odstranit problémy související s potřebou zajistit dopravu plynu z míst těžby do tisíce kilometrů vzdálených míst spotřeby prostřednictvím soustavy investičně náročných přepravních a distribučních plynovodů.
"Jsme si vědomi toho, že se díky našemu objevu zcela zásadní způsobem zlepší bezpečnost dodávek plynu zákazníkům. Navíc bude bezpředmětné řešit tolik diskutovanou diverzifikaci tras. Evropská energeticko-politická mapa tak dostane zcela nové obrysy." prohlásil vedoucí skupiny vědců, prof. Vladimir Alexejevič Trubkin, mj. nositel Řádu práce a čestný předseda 12. stachanovské údernické party.
Řešení Trubkinovy skupiny je založeno na principu elektromagneticky řízené vysokotlaké osmotické difuze, kdy je plyn upraven na přesně definovaný tlak a teplotu a následně pomocí soustavy speciálních nanotrysek tvarovaných do tvaru symetrického rotačního šišoidu vpouštěn do ztrátosféry, v níž je jeho tok korigován pomocí horizontální složky proudění vzduchu v atmosféře, které je vyvoláno rozdíly v tlaku vzduchu a rotací Země, a středofrekvenčního elektromagnetického pole. Skupina nyní žádá ruskou vládu o další dotace, díky kterým bude možné projekt připravit na celosvětové využití. Technologie označovaná jako Tubeless Gas Transfer (Беструбопроводный Газ Транспорт) je v odborných kruzích zkráceně označována svou registrovanou ochrannou známkou AirGas, kterou budou označena všechna zařízení schopna přijímat plyn přepravovaný a distribuovaný pomocí této technologie.
Evropská komise řešení přivítala a iniciovala tvorbu pátého energetického balíčku, na němž bude intenzivně spolupracovat s Evropským úřadem pro letectví a kosmonautiku a Evropským telekomunikačním úřadem.
Pochopitelně, ne všichni hodnotí bezplynovodní přepravu a distribuci plynu se stejným nadšením jako ruští vědci. Negativní postoj se dá očekávat od provozovatelů stávající infrastruktury a od již zmíněných producentů trub využívaných pro výstavbu plynovodů. Technologie se téměř okamžitě stala politickým tématem, kdy např. zástupce polské vlády po krizovém zasedání polského kabinetu vystoupil s tímto razantním prohlášením: "Jestliže nechce být Polsko závislé ani na molekule ruského plynu v plynovodech, platí toto stanovisko pro plyn šířený vzduchem dvojnásob. Z tohoto důvodu naše vláda jednomyslně rozhodla o uzavření polského vzdušného prostoru pro ruský plyn s okamžitou platností.", konstatoval Jacek Drżgreśle.
Podle dostupných informací byla Česká republika vybrána pro testovací provoz v mezinárodním rozsahu. Pokud vše dopadne podle očekávání, mělo by v nejbližších letech dojít k revoluci v regulaci přepravy a distribuce plynu. Stávající provozovatelé infrastruktury ztratí svůj přirozený monopol a zákazník si podobně jako v případě internetu bude vybírat nikoli dodavatele plynu, ale svého gas providera, který svojí technologií zajistí dodávku plynu až do odběrného místa zákazníka.
Z pohledu České republiky bude klíčové co nejrychleji vyřešit otázku legislativy. Dá se tak předpokládat, že Ministerstvo průmyslu a obchodu novelou energetického zákona zajistí odpovídající legislativní prostředí pro tento pilotní projekt, který by měl mít maximální prioritu.